Back to Top
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Interface | RS-485 |
| External power adapter | |
| USB powered |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 98, Windows 98SE, Windows ME, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Certification | FCC B 15, cULus, CE (UL, VCCI), ICES-003 4 B, GSA, USB-IF, EMV 2000-1, RoHS, WEEE |
| RoHS compliance |
| Weight | 10 g (0.02 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 20 x 48 x 12 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Compatible operating systems | Windows Server 2003 Windows CE 3.0, 4.1, 4.2, 5.0, 6.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.