Back to Top
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 1.75 m |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 100000 |
| Interface | USB 2.0 |
| Current consumption (max) | 0.1 A |
| Certification | cURus, VDE GS, VCCI, CE, FCC, VDE, FIPS 201 |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Height | 51 mm (1.99 ") |
| Depth | 55 mm (2.15 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 59 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 350 g |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -20 - 50 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.