Back to Top
| Motherboard chipset | Intel H510 |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Pentium |
| Built-in processor |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory clock speeds | 2666,2933,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 3.5 " |
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA III |
| On-board graphics adapter |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| LAN controller | Intel I219-LM |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Number of SATA III connectors | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in |
| PCI Express slots version | 3.0,4.0 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Product type | Workstation barebone |
| Product colour | Black |
| Certification | CB , BSMI , cTUVus FCC , CE , BSMI , RCM , VCCI |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Power supply type | Internal power supply unit |
| Power supply | 300 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Width | 216 mm (8.42 ") |
| Depth | 329 mm (12.83 ") |
| Height | 198 mm (7.72 ") |
| Drivers included | |
| Power cord included | |
| Quick start guide |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
