Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 10 |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| On/off switch |
| Input voltage | 100-240 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Output current | 2400 mA |
| Maximum power | 60 W |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 72.3 mm (2.82 ") |
| Depth | 112.5 mm (4.39 ") |
| Height | 26.9 mm (1.05 ") |
| Weight | 208.6 g (0.46 lbs) |
| Package type | Box |
| User guide | |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
