Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB Power Delivery (revision 2.0) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Plug type | Type A |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output current | 3 A |
| Input current | 1.5 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 28 mm (1.09 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 65 mm (2.54 ") |
| Weight | 141 g (0.31 lbs) |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 229.1 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Master carton width | 470 mm |
| Master carton length | 350 mm |
| Master carton height | 310 mm |
| Quantity per master carton | 60 pc(s) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
