Back to Top
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 32 |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| HDCP | |
| RoHS compliance | |
| Chipset | EJ899T + PS176 + IT66311 |
| Country of origin | China |
| HDMI version | 2.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Weight | 158.75 g (0.35 lbs) |
| Width | 5000 mm (195 ") |
| Depth | 20 mm (0.78 ") |
| Height | 8.1 mm (0.32 ") |
| Package type | Blister |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
