Back to Top
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | USB-C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | |
| HDCP version | 2.2 |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Chipset | RTD2172U |
| Country of origin | China |
| HDMI version | 2.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight | 68 g (0.15 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
