Back to Top
| Video ports quantity | 4 |
| Video port type | HDMI |
| DC-in jack | |
| Connector(s) | 5x 19-Pin, HDMI, Type A, Female |
| Supported graphics resolutions | 720 x 480,4096 x 2160,1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Full HD | |
| HDCP | |
| Supported video modes | 1080i,1080p,2160p,480p,720p |
| 3D | |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Bandwidth | 340 MHz |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Power LED | |
| LED indicators | Link, Power |
| Connection to PC | |
| Housing material | Metal |
| Video in | 1x HDMI |
| Maximum operating distance | 15 m |
| Video out | 4x HDMI |
| HDMI version | 1.4 |
| Weight | 258.5 g (0.57 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 178 x 21 x 67 mm |
| User guide | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
