Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| HDCP | |
| Material | Metal |
| HDCP version | 1.2 |
| Plug and Play | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.3 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage | 5 V |
| Input current | 1 A |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Package type | Box |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
