Back to Top
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 35 m |
| Audio system | Multichannel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| HDCP | |
| LED indicators | Power |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Rack mounting | |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Dimensions (WxDxH) | 46 x 56 x 15 mm |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 102 x 154 x 47 mm |
| Package weight | 200 g |
| Cables included | USB |
| Audio support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
