Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat5, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Bandwidth | 6.75 Gbit/s |
| Supported video modes | 1080p |
| Cable length | 1.5 m |
| 3D | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Input current | 0.5 A |
| Output current | 1 A |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 84.5 mm (3.3 ") |
| Depth | 49 mm (1.91 ") |
| Height | 24 mm (0.94 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.