Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Fiber |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | QSFP+ |
| Data transfer rate | 8 GT/s |
| Data transfer rate (max) | 40000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Flow control support | |
| Fiber ethernet cabling technology | 40GBASE-LR4,40GBASE-SR4,10GBASE-CR,10GBASE-LR,10GBASE-SR,1000BASE-X |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Management protocols | SNMP, ACPI v3.0 |
| Product colour | Green, Grey |
| Number of VLANs | 4096 |
| Receive Side Scaling (RSS) |
| Recommended usage | Server |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Width | 69 mm (2.69 ") |
| Depth | 167.5 mm (6.53 ") |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.