Back to Top
| Solid-state drive capacity | 3840 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Latency (read) | 60 µs |
| Latency (write) | 7 µs |
| Random read (4KB) | 3100000 IOPS |
| Random write (4KB) | 315000 IOPS |
| Component for | Server/Workstation |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^18 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| SSD form factor | U.2 |
| Power consumption (max) | 19 W |
| Power consumption (idle) | 5 W |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 77 °C |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.