Back to Top
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 0.8 m |
| Data transfer rate (max) | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Thunderbolt version | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 25 g (0.06 lbs) |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 228 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
