Back to Top
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate (max) | 20 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Thunderbolt version | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Daisy chain | |
| Weight | 84 g (0.19 lbs) |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, Thunderbolt |
| Package width | 125 mm |
| Package weight | 92 g |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 20 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
