Back to Top
| Product type | USB flash drive duplicator |
| Number of simultaneous copies | 2 copies |
| Interface | USB 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Duplicator operating modes | Copy, Erase |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Plastic |
| Transfer rate | 1.5 GB/min |
| Plug and Play | |
| Packet buffer memory | 64 MB |
| LED indicators | Activity, Error |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Plug type | Type H (IL) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 130 x 120 x 25 mm |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
| Package weight | 550 g |
| Package height | 76 mm |
| AC adapter included | |
| Package length | 214 mm |
| Manual | |
| Package width | 167 mm |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, TAA |
| Display | LCD |
| Backlight | |
| Backlight colour | Blue |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
