Back to Top
| Product type | HDD duplicator |
| Number of simultaneous copies | 2 copies |
| Interface | USB 3.1 |
| Duplicator operating modes | Copy |
| Product colour | Black |
| Transfer rate | 10000 MB/s |
| Transfer rate | 28 GB/min |
| Chipset | ASMedia - ASM1352R |
| LED indicators | HDD, Power, Status |
| Port multiplier |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Supported hard disk drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 132 x 148 x 70 mm |
| Weight | 508 g (1.12 lbs) |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 185 x 210 mm |
| Package weight | 992 g |
| Cables included | USB |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, UL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
