Back to Top
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | mini DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Chipset | NXP 3361 |
| Converter type | Passive |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85 % |
| Weight | 75 g (0.17 lbs) |
| Width | 38 mm (1.48 ") |
| Depth | 920 mm (35.88 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Package width | 7.87 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 0.67 mm |
| Package weight | 100 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
