Back to Top
| Cable length | 0.215 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| HDCP | |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| HDMI version | 2.0 |
| Converter type | Active |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight | 27 g (0.06 lbs) |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Depth | 215 mm (8.39 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
