Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 3U |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Design | 2-post |
| Product colour | Black |
| Size | 19 " |
| Frame type | Open |
| Material | Steel |
| Certification | RoHS, CE, UL |
| Width | 504 mm (19.66 ") |
| Depth | 151 mm (5.89 ") |
| Height | 149 mm (5.81 ") |
| Inner width | 465 mm |
| Weight | 940 g (2.07 lbs) |
| Package width | 517 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 1400 g |
| Mounting kit | |
| Wall mounting kit |
| Compliance industry standards | EIA RS310-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
