Back to Top
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable colour | Black |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 28 |
| RoHS compliance | |
| Plug and Play | |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Snagless cable boot |
| Width | 12 mm (0.47 ") |
| Depth | 1800 mm (70.2 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 50 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
