Back to Top
| Cable length | 0.1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Supported video modes | 1080p |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Converter type | Active video converter |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85 % |
| Weight | 34 g (0.07 lbs) |
| Width | 37 mm (1.44 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 215 g |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
