Back to Top
| Cable length | 0.2 m |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Connector 2 | DVI-I + VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2048 x 1152 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),2048 x 1152 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Supported video modes | 1080p |
| Country of origin | China |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Audio connector | |
| Audio connector type | 3.5 mm (1/8") |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight | 63.5 g (0.14 lbs) |
| Width | 98 mm (3.82 ") |
| Depth | 44.9 mm (1.75 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 136.9 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 195 g |
| Manual | |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
