Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 10 TB |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Plug and Play | |
| RAID support | |
| UASP support | |
| LED indicators | Activity, Power |
| On/off switch | |
| Chipset | ASMedia - ASM1153E |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in fan |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 114 mm (4.45 ") |
| Height | 62 mm (2.42 ") |
| Weight | 730 g (1.61 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Package dimensions (WxDxH) | 130 x 114 x 62 mm |
| Package weight | 800 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
