Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-B |
| eSATA ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| UASP support | |
| LED indicators | Activity, Power |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in fan |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Plug type | Type M |
| Width | 93 mm (3.63 ") |
| Depth | 145 mm (5.66 ") |
| Height | 63.4 mm (2.47 ") |
| Weight | 410 g (0.9 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB, eSATA |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Quick installation guide |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 862 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
