Back to Top
| Connector 1 | 2x USB 3.0 |
| Connector 2 | 2x RJ-45 |
| Gender | Male connector/Female connector |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 0.20 m |
| Certification | RoHS, CE, FC |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Compatible operating systems | - Windows® 8 (32/64bit), 7 (32/64), Vista(32/64), XP(32/64) - Windows® Server 2008 R2, 2003(32/64) - Mac OS 10.6 - 10.8 - Linux Kernel 2.6.14 - 3.5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Relative humidity | 5 - 85 % |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
