Back to Top
| Connector 1 | USB Type-C USB 3.1 |
| Connector 2 | 1 x SATA 7+15 pin |
| Gender | Male connector/Female connector |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Power |
| Cable length | 1 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |
| UASP support | |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Relative humidity | 0 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Width | 25 mm (0.98 ") |
| Depth | 87 mm (3.39 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 324 g |
| Quantity | 1 |
| Manual | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
