Back to Top
| Cable length | 2 m |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB B |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Magnetically shielded | |
| AWG wire size | 22/30 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| Certification | CE |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Package weight | 85 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
