Alternatively, you may charge your laptop using a USB-C docking station.
The 5A of Power Delivery enables faster charging of mobile devices than a standard USB-C 2.0 cable, which is ideal for people on the go.
Reduce charging times and ensure that your mobile devices are ready to use whenever you need them while on the road.
The USB Type-C cable has been subjected to extensive compliance testing and has been certified by the USB-IF (USB Implementers Forum) to conform to all USB 2.0 specifications.
This includes compliance with all applicable environmental, electrical, and mechanical requirements, ensuring a dependable and high-quality cable for all of your USB-C devices.
The USB2C5C2MW from StarTech is backed by a 2-year warranty for reliable reliability.
USB-C to USB-C Cable w/ 5A PD - M/M - White - 2 m (6 ft.) - USB 2.0 - USB-IF Certified
| Cable length | 2 m |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| Jacket material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 24/26 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 90 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
