Back to Top
| Type | Console repeater |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 24 m |
| Product colour | Black, Silver |
| LED indicators | Power |
| Housing material | Plastic |
| Certification | CE |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 4 |
| Width | 42 mm (1.64 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1000 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70 % |
| Quick start guide | |
| AC adapter included |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.4 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Master carton width | 250 mm |
| Master carton length | 425 mm |
| Master carton height | 360 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
