Back to Top
| Backpack type | Casual backpack |
| Product main colour | Olive |
| Material | Polyester |
| Style | City |
| Coloration | Monochromatic |
| Linear mass density | 300 D |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | |
| Maximum screen size compatibility | 16 " |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Shoulder strap | |
| Handle(s) | |
| Closure type | Zipper closure |
| Recycled material | |
| Recycled material | 100 % |
| Width | 315 mm (12.29 ") |
| Depth | 155 mm (6.05 ") |
| Height | 460 mm (17.94 ") |
| Weight | 460 g (1.01 lbs) |
| Volume | 15 L |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.