Back to Top
| Maximum screen size compatibility | 11 " |
| Product main colour | Grey, Transparent |
| Case type | Folio case |
| Material | PU plastic, Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 11″ M2/5th/4th gen (A2902, A2903, A2904, A2588, A2589, A2591, A2316, A2324, A2325, A2072) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) |
| Stand mode | |
| Number of stand modes | 2 |
| Pen loop |
| Built-in battery |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Depth | 14.7 mm (0.57 ") |
| Height | 251 mm (9.79 ") |
| Weight | 220 g (0.49 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Magnetic closure |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.