Back to Top
| Maximum screen size compatibility | 11 " |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio case |
| Material | Polycarbonate, Polyurethane |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | A2316, A2324, A2325, A2072, A2588, A2589, A2591, A2377, A2459, A2301, A2460, A2228, A2068, A2230, A2231, A1980, A2013, A1934, A1979 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) |
| Stand mode | |
| Number of stand modes | 1 |
| Built-in battery |
| Width | 188 mm (7.33 ") |
| Depth | 14 mm (0.55 ") |
| Height | 253 mm (9.87 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.