Back to Top
| Maximum screen size compatibility | 10.2 " |
| Case type | Folio case |
| Material | Polycarbonate, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Compatibility | Fits 10.2 iPad Air (7th, 8th, 9th Gen) |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) |
| Stand mode |
| Built-in battery |
| Width | 21.59 mm (0.84 ") |
| Depth | 190.5 mm (7.43 ") |
| Height | 266.7 mm (10.4 ") |
| Weight | 326 g (0.72 lbs) |
| Grey | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.