Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 8 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 3200 MHz |
| Supported memory module capacities | 8GB,16GB,32GB,64GB,128GB,256GB |
| Maximum internal memory | 2000 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 3.0, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Serial port headers | 1 |
| TPM connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I350-AM4, Intel X550 |
| Wi-Fi |
| PC health monitoring | FAN, LED, Temperature, Voltage |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter family | ASPEED |
| Graphics adapter | AST2600 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 6.0 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.0 |
| Power source type | ATX |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Width | 243.8 mm (9.51 ") |
| Depth | 243.8 mm (9.51 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.