Incredible power, infinitely flexible. With windows 11 or windows 10 you can stay productive, consistent, and secure. It is your choice.
With Surface Laptop Studio i5 11th-Gen you can do what you want. That includes putting your code on a powerful business laptop, multitasking while docked on the perfect angled stage, and sketching ideas on high powered, high-powered creative studios.
You can use your laptop comfortably, thanks to the full keyboard and the haptic touchpad that gives you comfortable feedback as you navigate.
There is a dynamic woven hinge that allows you to put the display in stage mode, with the right angle for docking, presenting to your client, and touch-first tasks.
You can power your day with a battery life of up to 19 hours. And you can always get back to work whenever you want, with standby. That extends the battery power of your battery when you are away. A fast and reliable Wi-Fi 6 that is reliable and fast, enabling better performance in congested areas.
Surface laptop studio can be docked in stage mode and connected to up to two external monitors. That will be a third monitor that is touch and digital pen enabled, and the extra dimension of interaction.
You can draw, write, and sketch with your digital pen while your tool is in the studio mode. Surface slim pen 2 magnetically attaches, stores, and recharges under the keyboard. So the pen is always at your fingertips and ready for use whenever you are.
When you are running circles around your renders, and dealing with complex data, you can craft beautiful 3d visualizations. High performance business laptops, featuring the most powerful surface yet. It delivers the highest graphics horsepower of any surface.
A powerful business laptop. It is possible to work seamlessly with software like Adobe Premiere Pro, Photoshop, Lightroom, Autodesk AutoCAD, Dassault SOLIDWORKS and more.
Your collaboration will be seamless and impressive with the 14.4" 120Hz touch screen you can use to take notes, sketch ideas, and draw as you would on paper.
Enjoy uniform, true-to-life color and contrast on the beautiful, factory-calibrated PixelSense Flow touchscreen. Experience smoother scrolling and quicker touch response with a refresh rate up to 120Hz.
Take notes and sketch with greater precision with Surface Slim Pen 2[1] on the 120Hz display. The haptic motor in Surface Slim Pen 2 brings the feeling of writing and drawing on paper to the screen.
Look more like yourself on camera with the 1080p HD video that improves skin tone accuracy. Your voice comes in clear with dual Studio Mics. Level up your camera and mics to studio quality with the Intel Iris Xe Graphics laptop GPU.
Seamlessly multitask, work in whichever mode you want, and handle heavy workflows with high-speed processors, blazing enterprise-grade graphics, and pro-level storage.
Surface Laptop Studio coming soon; Products and features subject to regulatory certification/approval.
Actual sale and delivery is contingent on compliance with applicable regulatory requirements.
Compile, run, and debug cycles in Microsoft Visual Studio.
In Windows ML, enable rapid experimentation and training of models for low-latency, real-time results.
Design on the go with the best digital pen experience ever. Powered by the NVIDIA® Studio program, get the performance to accelerate your creative genius.
Develop 3D models, render them fast, and transfer with fast Thunderbolt™ 4 ports to everyone in the chain, from design to manufacturing, in apps like Autodesk® AutoCAD® and PTC Creo®.
Tackle data science workflows on the go. The memory capacity you need handles large data sets and brings GPU-accelerated software to ML workflows.
Surface customers save time and money with streamlined deployment, modern device management, and built-in, cloud-powered security.
| Colour name | Platinum |
| Product colour | Platinum |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Floating Slider) |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium, Magnesium |
| Display diagonal | 14.4 " |
| Display resolution | 2400 x 1600 pixels |
| Touchscreen | |
| Touchscreen type | Capacitive |
| LED backlight | |
| Pixel density | 201 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Processor model | i5-11300H |
| Processor family | Intel Core i5-11xxx |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-down frequency | 2.6 MHz |
| Configurable TDP-down | 28 W |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Speakers manufacturer | OmniSonic |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | |
| Windows Hello |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | Surface Connect |
| Accelerometer | |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Idle States | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) |
| Battery capacity (Watt hours) | 58 Wh |
| Battery life (max) | 19 h |
| AC adapter power | 65 W |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection |
| Wi-Fi certified |
| Width | 323.28 mm (12.61 ") |
| Depth | 228.32 mm (8.9 ") |
| Height | 18.94 mm (0.74 ") |
| Weight | 1742.9 g (3.84 lbs) |
| Thunderbolt technology | |
| 2 | |
| 3:2 | |
| N | |
| 2021 | |
| 3.1 | |
| 35 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.