An all-flash storage solution that is cost-effective for small and medium-sized businesses offers low-latency storage to boost applications
Synology FlashStation FS2500 NAS is a versatile 1U storage server platform that fits perfectly in file server, block storage, or light application server roles that require high availability, reliability, and leading-edge storage technology.
Choose certified block storage that fits into any environment from day one, with a short learning curve, easy management plugins, free snapshots, and built-in high availability options.
Get great shared file storage that makes permission management a breeze, with powerful RAID options, reliable SMB file serving, efficient backup tools, and easy maintenance.
Host cost-efficient storage server rack, including a powerful free backup server, a versatile mail server, lightweight directory server, or surveillance server with transparent licensing.
Ample built-in and supported networking options ensure that your applications fully benefit from the speed of all-flash arrays and make the FS2500 easy to integrate in any IT environment.
Leverage fast transfer speeds right out of the box and integrate easily with your existing infrastructure with dual 10GbE and dual 1GbE ports.
Enable faster networking with 25 or 40GbE network interface cards, thanks to the PCIe 3.0 expansion slot.
The FS2500 protects data and services through robust hardware and software safeguards, ensuring access to your digital assets even in the face of disaster.
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, F1, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | V1780B |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD Ryzen |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | UDIMM |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, and VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter 2 | 40 mm |
| Fan diameter | 40 mm |
| LED indicators | Y |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Multilingual support | |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| System log | |
| Reset button | |
| Share folder | 512 |
| Access Control List (ACL) | |
| Web-based management | |
| On/off switch |
| Windows operating systems supported | Y |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 350 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Power consumption (typical) | 74.86 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 437.5 mm (17.06 ") |
| Depth | 521.9 mm (20.35 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 8300 g (18.3 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Y | |
| RoHS | |
| AMD | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.