Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Online RAID migration | |
| Online RAID expansion | |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | V1780B |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD Ryzen |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Memory slots | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,10GBASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Link aggregation |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 60 mm |
| LED indicators | Y |
| Built-in display | |
| Built-in speaker(s) |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Multilingual support | |
| Noise level | 52.3 dB |
| Card reader integrated | |
| Snapshot | |
| Management protocols | SNMP |
| Browser supported | Google Chrome Firefox Microsoft Edge Safari |
| Security algorithms | AES |
| System log | |
| Access Control List (ACL) | |
| Built-in FTP server |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Power consumption (typical) | 119.95 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 482 mm (18.8 ") |
| Depth | 562 mm (21.92 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 11500 g (25.35 lbs) |
| External power adapter | |
| Cables included | AC |
| Rack mount kit |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certification | FCC BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| 1 | |
| AMD | |
| Y | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.