Back to Top
| Maximum supported storage capacity | 144 TB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, F1, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | D-1521 |
| Processor frequency | 2.40 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Xeon D |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor series | Intel Xeon D-1500 |
| Processor cache | 6 MB |
| ECC supported by processor | |
| Processor socket | BGA 1667 |
| Processor code | SR2DF |
| Processor threads | 8 |
| Processor codename | Broadwell |
| PCI Express configurations | 1x16,1x4,1x8 |
| Scalability | 1S |
| Processor lithography | 14 nm |
| PCI Express slots version | 2.0,3.0 |
| Stepping | V2 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor boost frequency | 2.70 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Conflict Free processor | |
| Processor ARK ID | 91202 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory slots | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | CIFS, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN) |
| Link aggregation |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 80 mm |
| LED indicators | HDD, Power |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Multilingual support | |
| Number of users | 16000 user(s) |
| Noise level | 50.2 dB |
| Hot spare | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Access Control List (ACL) | |
| Share folder | CIFS/AFP/FTP |
| Reset button | |
| Web-based management | |
| Browser supported | Chrome, Firefox, Internet Explorer 10, Safari |
| On/off switch | |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| System log |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 142.76 W |
| Power consumption (HDD standby) | 55.05 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 430.5 mm (16.79 ") |
| Depth | 692 mm (26.99 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 14500 g (31.97 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide |
| Maximum number of PCI Express lanes | 32 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel Enhanced Halt State | |
| UART | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Embedded options available | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel TSX-NI | |
| Intel® Secure Key | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Idle States | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel 64 | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM, DDR4-SDRAM |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | EAC, VCCI, CCC, RCM, FCC, CE, BSMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.