Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 1000 MB/s |
| Write speed | 900 MB/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Product colour | Navy |
| Housing material | Aluminium |
| Protection features | Dust resistant, Pressure resistant, Waterproof |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Mobile operating systems supported | Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 9.0 |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 107 mm (4.17 ") |
| Height | 10.9 mm (0.43 ") |
| Weight | 75 g (0.17 lbs) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.