Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| Password protection | |
| Hardware encryption | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| NVM Express (NVMe) supported |
| Width | 52.42 mm (2.04 ") |
| Depth | 8.95 mm (0.35 ") |
| Height | 100.54 mm (3.92 ") |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
