Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 69.54 mm (2.71 ") |
| Depth | 13.5 mm (0.53 ") |
| Height | 32.58 mm (1.27 ") |
| Weight | 28.7 g (0.06 lbs) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.