Back to Top
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Curved |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard number of keys | 82 |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Protection features | Splash proof, Water resistant |
| Backlight | |
| Backlight colour | Red |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | FCC, UL, CE, RoHS |
| Plug and Play |
| Mouse included |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 304.4 x 196.85 x 31.75 mm |
| Keyboard weight | 907 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.