Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| AC input voltage | 12 V |
| Input current | 2 A |
| Width | 141 mm (5.5 ") |
| Depth | 69 mm (2.69 ") |
| Height | 121 mm (4.72 ") |
| Weight | 485 g (1.07 lbs) |
| Cables included | AC, USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
