Back to Top
| Cabling technology | UTP 5e, 5 |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| LED indicators | LINK |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z, IEEE 802.3x |
| Certification | FCC, CE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Full duplex | |
| Dimensions (WxDxH) | 94.5 x 73 x 27 mm |
| I/O ports | 1x 1000M SC 1x 1000M RJ45 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.