Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-LX,1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑LX,1000BASE‑SX |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| DC-in jack |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 60 mm (2.34 ") |
| Height | 12 mm (0.47 ") |
| Weight | 156 g (0.34 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| AC adapter included | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.