Back to Top
| Cabling technology | Cat6a |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports quantity | 24 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat6a |
| AWG wire size | 26/22 |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 50 °C |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.