Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3/802.3u/802.3ab/802.3at/802.3af |
| Cabling technology | Cat. 5/5e |
| Power over Ethernet (PoE) |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.65 A |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight | 162 g (0.36 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.