Back to Top
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T |
| Power over Ethernet (PoE) |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC Part 15 Class A, CE |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 56 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.53 A |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 70 x 25 mm |
| Weight | 83 g (0.18 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.