Back to Top
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Duplex system | Full |
| Wall mountable | |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Output power | 30 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 47/63 Hz |
| Input current | 0.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 100 x 58.4 x 33.4 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
